ارسال شده در تاریخ : 02 , بهمن , 1398    اشتراک گذاری مطلب :

اولین سمینار اهدای عضو از بیماران پس از مرگ قلبی برگزار شد.

اولین سمینار اهدای عضواز بیماران پس از مرگ قلبی با حضور اساتید برجسته پیوند، در سالن آمفی تئاتر مرکز اموزشی پژوهشی و درمانی ابوعلی سینا شیراز برگزار شد.
انتقال اعضای یک فرد به فرد دیگر برای نجات زندگی یا بهبود کیفیت زندگی وی را اهدای عضو می گویند. اهدای عضو می تواند از افراد زنده (در مورد کلیه و یا اهدای قسمتی از کبد یا ریه بزرگسالان به فرزندانشان) یا از افراد مرگ مغزی و یا از افراد مرگ قلبی در شرایط خاص و با تجهیزات و تمهیدات ویژه انجام شود.


امروزه روشی به نام (Donation after Cardiac death) ، DCD یا اهدای پس از مرگ قلبی نیز در برخی کشور ها رایج شده است که بر اساس این تکنیک می توان برخی ارگان های افراد مرگ قلبی را نیز با تکنیک های خاص و رعایت برخی محدودیت ها استفاده نمود. باتوجه به اینکه تعداد بیماران که احتیاج به پیوند عضو دارند از تعداد اعضای اهدا شده از بیماران مرگ مغزی بیشتر می باشد ،متاسفانه تعدادی از بیماران لیست انتظار جان خودرا از دست می دهند.جهت کاهش این تعداد،همگام با بعضی از کشورهای جهان سمپوزیومی با حضور بزرگان پیوند عضو ،مسئولان اجرایی وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی و اعضای تیم پیوند شیراز در بیمارستان ابوعلی سینا برگزار شد تا راه کارهای عملیاتی و اجرایی در این خصوص بررسی گردد.


در این جلسه ابتدا مباحث تئوریک برداشت عضو از بیماران مرگ قلبی توسط استاد ملک حسینی ،استاد نیک اقبالیان و دکتر شمسایی فرد مطرح و سپس راهکارها ی اجرایی آن در ایران با حضوردکتر شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند وبیماران خاص کشور و خانم دکتر دهقانی رییس اداره پیوند وزارت بهداشت و همچنین نماینده پزشکی قانونی و پزشکان طب اورژانس مورد بحث قرار گرفت.
در پایان سمینار مقرر گردید این نوع برداشت عضو در شیراز به صورت آزمایشی و موردی با حمایت وزارت بهداشت انجام و سپس بعد از مشخص شدن مشکلات احتمالی و ارایه راهکارهای بهینه ، در کل کشور عمومیت یابد.

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه تان را ارسال کنید :
می توانید از تگ های html زیر نیز استفاده کنید :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
No comments yet