بخش تصویر برداری پزشکی

بخش تصویربرداری در سه طبقه به شرح زیر واقع شده است:

طبقه 1: بخش رادیولوژی اورژانس

طبقه همکف (G) : بلوک کامل تصویربرداری پزشکی شامل دفاتر اداری تصویربرداری ، بخش سونوگرافی ، بخش سی تی اسکن ، بخش های دیگر جهت توسعه در آینده (فلورسکوپی ، رادیولوژی ، ماموگرافی و تصویر برداری دندان- دانسیتومتری استخوان)

طبقه زیرزمین (1-): بخش MRIو بخش های توسعه در آینده ( پزشکی هسته ای و PETCT) .

در این مرکز تلاش بر این بوده که از به روزترین تجهیزات تصویربرداری دنیا استفاده شود و به عنوان بزرگترین بیمارستان پیوند اعضاء خاورمیانه , خدمات کیفی و کمی مناسبی را بصورت سرپایی و بستری ارائه نماید. تمامی کارشناسان این مرکز طی آزمون و مصاحبه تخصصی انتخاب شده اند. و تعدادی نیز دارای تحصیلات تکمیلی در رشته های کارشناسی ارشد ام آر آی ، ارشد آناتومی ، ارشد رادیوبیولوژی و دیگر رشته های وابسته میباشد. به دلیل مهارت و نیز آموزش های تخصصی و مداوم پرسنل به صورت مولتی تکنولوژیست  Multi Modality Technologist)  (وآشنا به  زبان انگلیسیبا قابلیت کار در بخش های مختلف تصویربرداری هستند.

ریاست بخش:دکتر علیرضا راسخی

مدیر بخش:علیرضا حیدری

دفتر بخش تصویربرداری پزشکی:07133441022

پذیرش ام ار ای:07133441892

پذیرش سونوگرافی:07133441024

پذیرش رادیولوژی اورژانس:07133441158

پذیرش سی تی اسکن:07133441046

پذیرش انژیوگرافی:07133441084

بخش رادیولوژی اورژانس Radiology

بخش رادیولوژی اورژانس در طبقه 1 ورودی اورژانس قرار گرفته است و مجهز به سیستمDigitalDiagnosticPhilips میباشد که قابلیت انجام تمام رادیوگرافی ها را دارا می باشد.

اساس کار رادیولوژی :

اشعه ایکس در تیوپ دستگاه از طریق برخورد الکترون های پرشتاب بر آند فلزی (اشعه ایکس ترمزی با برموشترانگ) تولید می شود. سپس این اشعه به بدن بیمار تابانده شده و مقداری از آن جذب و مقداری نیز عبور میکند. بر همین اساس (مشابه ایجاد سایه نور ، در اینجا سایه اشعه ایکس) تفاوت جذب در نقاط مختلف بدن  , تصاویر پردازش و برای تشخیص استفاده می گردد. در برخی موارد با تزریق مواد حاجب یددار یا مواد حاجب خوراکی دیگر  ,تفاوت بیشتری در جذب اشعه ی ایکس در نقاط مختلف  بدن  ایجاد  میشود .

مثلا با  ایجاد تفاوت جذب در کلیه ها با سایر ارگان های شکم باعث بهتر دیده شدن کلیه ها می گردد وتصاویری که بدین شکل تهیه می شود را تصاویر رنگی رادیولوژی می نامند.

اشعه ایکس جزء پرتو های یونساز محسوب می شود،  و علاوه بر سرب کوبی دیوارها و نیز استفاده از شیلد های سربی  جهت حفاظت  در مواقع ضرور به این موضوع  نیز توجه کرد که از انجام درخواست های غیر ضروری نیز اجتباب ورزید .

دستگاه قابل جابجایی رادیولوژی ، دستگاه پرتابل یا موبایل نامیده می شود که جهت گرفتن تصاویر از بیمارانی که در بخش بستری هستند و نمی توانند به بخش رادیولوژی مراجعه کنند استفاده میشود. لازم به ذکر است که در انجام رادیوگرافی پرتابل نیز باید مسائل حفاظتی در نظر گرفته شود. در این مرکز دستورالعمل  درخواست انجام رادیوگرافی بصورت پرتابل و نیز استفاده از دستگاه رادیولوژی پرتابل موجود می باشد. و جزء معدود بیمارستان هایی در کشور است که برای انجام رادیوگرافی پرتابل دستورالعمل تدوین شده وبه تایید مسئولین درمانی بیمارستان رسیده است.

خدماتی که در بخش رادیولوژی بیمارستان پیوند اعضاء انجام می شود در حال حاضر شامل موارد زیر می باشد:

  • رادیوگرافی ستون فقرات Spine
  • رادیوگرافی اندام ها Extremity
  • رادیوگرافی شکم AbdomenKUB
  • رادیوگرافی جمجه Skull
  • رایوگرافی قفسه سینه Chest