ارسال شده در تاریخ : 08 , مهر , 1400  اشتراک گذاری مطلب :

بیمارستان تخصصی ، فوق تخصصی و پیوند اعضا ابوعلی سینا موفق به ثبت تعداد 14 عمل پیوند عضو در یک روز گردید.

رییس بیمارستان ابوعلی سینا ضمن اعلام این خبر،این موفقیت را حاصل فداکاری خانواده های اهدا کننده عضو و  تلاش مضاعف  کادر و جراحان مجموعه ابوعلی سینا دانست. دکتر بهادر شرایط خاص کرونایی حاکم و لزوم انجام محدودیت ها در کنار پیچیدگی های خاص عمل پیوند عضو را  از جمله مواردی خواند که اهمیت موضوع را بیش از پیش آشکار می سازد. ایشان با اشاره به لیست بیماران  در انتظار پیوند و نگرانی آنها از کنسل شدن عمل،بیان داشتند: در این مورد نه تنها بیمارستان ابوعلی سینا انجام عمل های پیوند خود را متوقف ننمود بلکه  با تداوم عمل ها  و خاصه انجام 14 عمل پیوند عضو در یک روز توانست چراغ امید را در دل بیماران نگران روشن نگه دارد.

اعضای اهدایی بعد از انجام هماهنگی های لازم به 12 نفر از بیمارانی از 7  استان مختلف  ازجمله استان های  فارس ،خوزستان، لرستان ،اصفهان ،کهگیلویه و بویراحمد ،تبریز  و هرمزگان  در بیمارستان ابوعلی سینا پیوند زده شد.

بیمارستان خیر ساز ابوعلی سینا که به همت دکتر ملک حسینی پدر پیوند کبد ایران در شهر صدرا بنیان گردیده است پیش از این نیز در انجام تعداد عمل های پیوند کبد در رتبه اول جهان قرار دارد.

 

به همین بهانه و آشنایی بیشتر با رییس بیمارستان ابوعلی سینا مصاحبه ای با ایشان ترتیب گردید که در ادامه به حضور تقدیم می گردد

 

 

 • آقای دکتر لطفا خودتان را معرفی و مختصری از سوابق تحصیلی خود را برای مخاطبین بیان فرمائید ؟

به نام خدا و عرض سلام ، دکتر علی بهادر هستم فوق تخصص جراحی کودکان و پیوند اعضاء و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، و اکنون به عنوان عضوی از تیم پیوند بیمارستان ابوعلی سینا مشغول به خدمت می باشم

 

 • آقای دکتر رشته پزشکی را به انتخاب و علاقه خود برگزیده است یا به اصرار خانواده ؟

من متولد شهرستان دشتستان هستم ، دشتستان سال های 40 و 50 روستایی بود با امکانات بسیار کم که هر روز مسافت بسیار زیادی را برای رسیدن به مدرسه طی می کردیم ، و مجبور بودیم مقاطع بالاتر را به دلیل نبود مدرسه در روستاها و بعضاً شهرهای مجاور سپری نمایم ، شرایط سختی بود و بعضاً خانواده ها گاهی از مقطع تحصیلی فرزندانشان نیز اطلاعی نداشتند و اینقدر فقیر یا بی سواد بودند که اگر فرزندانشان دیپلم می گرفتند کلاهشان را بالا می انداختند، بنابرین اگر دانش اموزی از این رده بالاتر می رفت ناشی از تلاش خود وی بود . من از همان ابتدا علاقمند به ادامه تحصیل و انتخاب رشته پزشکی بودم . و تمام تلاشم این بود که در ورای همه سختی ها در رسیدن به هدفم موفق باشم

 

 • بعد از ورود به این رشته آیا پشیمانی هم به سراغ شما آمد ؟
 • هرگز، من از ابتدا پزشکی را دوست داشتم و الان نیز بسیار دوست دارم ، البته رشته پزشکی بسیار سخت و دارای مسئولیت های بسیار سنگینی است و افرادی که قصد ورود در این زمینه را دارند به معنای واقعی باید عاشق کار و رشته خود باشند .گاهی پزشک علاوه بر سنگینی درس ها و ساعت کار با شرایطی مواجهه میشود که کاری از وی ساخته نیست ،مثلاً در سرطان ها یا تصادف ها و این موارد در روحیه پزشک تاثیر منفی دارد
 • ویا گاهی پزشک ممکن است درآمد خوب نداشته باشد و این موضوع نباید پزشک را به کاری بکشاند که به بیماران اجحاف نماید.
 • چرا وارد حیطه جراحی اطفال شدید ؟
 •  کلا علاقمند به جراحی عمومی بودم و از طرفی دوست نداشتم محدود به انجام عمل های خاصی باشم، با توجه به گستردگی طیف عمل های اطفال و از طرفی  چون خود را جراحی ظریف کار می دیدم احساسم این بود که در زمینه اطفال موفق تر باشم ،البته با توجه به روحیاتم تعلق خاصی نیز به کودکان دارم و سعی میکنم زمینه ای را فراهم آورم که تصویری زیبا در ذهن کودکان از پزشک نقش ببندد، و این علاقه در این سالها بیشتر شده است
 • آیا در زمان تحصیل یا دوران طبابت در خارج کشور نیز حضور داشته اید ؟
 • بله من دوبار برای تحصیل و کسب تجربه و طی نمودن دوره آموزش پیوند زنده به زنده در کشورهای انگلستان و ژاپن حضور داشتم
 • در مدتی که در خارج از کشور حضور داشتید چه تفاوت محسوسی را بین فعالیت پزشکان و جراحان خارج و داخل کشو مشاهده نمودید ؟
 • این موضوع از دو منظر قابل بررسی است، از دید تجربه و قدرت عمل ، سخت کوش و تعداد عمل های جراحی فکر نمی کنم کشوری بتواند به پای جراحان ایرانی برسد ، در این خصوص با توجه به تجربه جنگ تحمیلی و تعداد بالای بیمار، پزشکان ایرانی بسیار با تجربه هستند و این تفاوت واقعا ملموس بود. اما از نظر تجهیزات پزشکی و تکنولوژی های در اختیار و البته مقاله نویسی ،پژوهش و ثبت یافته های علمی آنها دست بالاتر را داشتند
 • آیا پزشکی ایران در جهان شناخته شده و دارای جایگاه بالایی است ؟
 • آنچه که من اطلاع دارم خاصه در موضوع پیوند نه تنها شناخته شده هستیم بلکه یک برند نیز محسوب می شویم و در تعداد انجام عمل های پیوند به خصوص کبد مرکز ابوعلی سینا شیراز که به همت و تلاش و سخت کوشی استاد ملک حسینی پدر پیوند کبد ایران تاسیس گردیده  در رتبه اول جهان قرار دارد و در بعضی زمینه های پزشکی نیز در بین کشورهای در حال توسعه بهترین هستیم

 

 • چه سوابق مدیریتی در کارنامه کاری خود دارید ؟
 • اگر بخواهم لیست کنم بسیار زیاد است شش ماه بعد از فارغ التحصیلی از جراحی رئیس بیمارستان مطهری جهرم بودم ،بعد از آن دوسال به عنوان مدیر شبکه بهداشت و درمان استان کهگیلویه و بویر احمد مشغول به کار شدم ، دو بار در سمت معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بیش از هشت سال مدیر گروه جراحی دانشکده پزشکی شیراز بودم  که ان شالله که این دوران مورد رضایت پروردگار قرار گرفته باشد.

 

 • آیا فکر میکنید مدیر سخت گیری باشید؟
 • فکر میکنم هستم ،چرا که این انتظار را دارم اگر کاری بر عهده فردی گذاشته می شود آن فرد باید نهایت تلاش را برای رسیدن به نتیجه باکیفیت به کار ببندد(اما متاستفانه فرهنگ کار در ایران به خوبی جا نیفتاده است) شما اگر به کشور های پیشرفته نگاه کنید یکی از عوامل اصلی این پیشرفت ها سخت کوشی است .و شاید توقع انجام صحیح و با کیفیت کار تعبیر به سخت گیری می شود .
 • آشنایی شما با استاد ملک حسینی پدر پیوند کبد ایران به چه زمان بر میگردد؟
 • اولین باری که ایشان را ملاقات کردم در بیمارستان نمازی بود. من رزیدنت سال اول بودم و اقای دکتر ملک حسینی رزیدنت سال سوم، بعد از معرفی و صحبت از زادگاه خود با هم آشنا شدیم .

دو سالی از دوران جراحی باهم بودیم. از همان زمان استاد ملک حسینی فردی هوشیار و سخت کوش بود ، به همین دلیل مورد توجه اساتید قرار داشت و این امر ارتباطمان را از نظر جنبه های تخصصی کار بیشتر میکرد . از همان سالهای 64-63 این ارتباط تداوم داشته داشته و خاطرات تلخ و شیرینی زیادی را در بخش پیوند رقم زده است.

 • آیا در جریان ایده ساخت مرکز ابوعلی سینا بوده اید؟
 • ایده ساخت مرکز ابو علی سینا شیراز مختص به شخص دکتر ملک حسینی است . البته ایشان ابتدا کار را با ساخت مرکز دیالیز و رفع نیازهای بیماران در این زمینه آغاز نمودند و بعدا بصورت جامع تر به بیمارستان و دانشگاه .پرداختند و در این مسیر با توکل به خداوند متعال و حمایت خیرین و البته تحمل سختی های بسیار زیاد مرکز را به این نقطه رسانده اند . و در این مسیر نیز کارهایی را به اشخاص مختلف سپرده اند ولی خوب کار اصلی به دوش خود ایشان بوده است .
 • از نگاه شما چرا تیم پیوند شیراز اینقدر موفق عمل کرده و حتی حایز رتبه برتر در جهان میباشد؟
 • من باز هم به جواب قبل اشاره میکنم که همه چیز در گرو سخت کوشی و کار است و البته کم توقع بودن که زاییده ایمان فرد است ، مثلا در نظر بگیرید هر کدام از اعضای این تیم و مخصوصا استاد ملک حسینی با توجه به توانایی، تخصص و شهرت خود اگر به دنبال مسایل مادی و کار خصوصی می بودند، میتوانستند صدها برابر جایگاه کنونی خود دارای موقعیت مادی باشند، اما ماندند و کار سخت و مداوم کردند، از شکست ها نا امید نشدند ، از عدم همکاری خیلی ها خسته نشدند و با توکل به پروردگار متعال کارها را پیش بردند و موجب حاصل شدن این نتیجه مبارک بودند .
 •  
 • چه چیزی مرکز ابوعلی سینا را از سایر مراکز متمایز میکند؟
 • از نظر پزشکی ما بهترین اساتید را در اختیار داریم، عمل هایی که در این مرکز صورت می گیرد بعضاً خاص و بسیار سخت است و یکی از ویژگی های اصلی این بیمارستان درمان بیماری های سخت و صعب العلاج می باشد و علاوه بر پیوند، عمل هایی در این بیمارستان صورت می گیرد که در هیچ یک از مراکز درمانی کشور صورت نمی پذیرد ، همکاران ما در سراسر کشور هر کجا که به بیماری با درمان های سخت برخورد می کنند آنها را به شیراز و مرکز ابوعلی سینا ارجاع میدهند.

از عوامل دیگر می توان به پرستاران و کادر درمان بسیار زبده و با تلاش بیمارستان اشاره نمود ، ترکیب پزشکان با تجربه و پرستاران زبده ،مرکز منحصر به فردی را به وجود آورده است که البته به این سطح اکتفا نمی کنیم و با توجه به آموزش های مداوم در جهت ارتقاء این توانمندی ها در تلاشیم.

 • حامیان این مرکز چه کسانی هستند؟
 • مردم حامیان اصلی این مجموعه هستند و همیشه همیاری و نگاه پر اعتماد خیرین گره گشای مشکلات بوده است البته این توقع وجود دارد که دولت با توجه به عام المنفعه بودن مرکز توجهی ویژه به مسائل مرکز داشته باشد، وقتی صحبت از درخواست کمک به بیمارستان خیرساز ابوعلی سینا مطرح می شود این کمک ها برای انجام عمل های بیشتر ، توسعه کمی و کیفی و در نهایت سلامتی بیشتر مردم است ، اینکه با افتخار از رتبه اول پیوند جهان صحبت میکنیم و به عنوان غرور ملی از آن یاد میکنیم از آن طرف نیز هزینه زیر ساخت ها، هزینه های تجهیزات و بار مالی سنگین مجموعه را در نظر بگیریم ، بنابراین توقع بیشتری است که دولت ها در میدان باشند و با یک نگاه ملی مسائل را رصد نماید. . پسندیده نیست که در کنار همه ایثارهای مرکز در بحث پیوند و اخیراً کرونا ، دغدغه های هزینه های جاری اینقدر آزار دهنده باشد.
 • ظاهرا در روزهای اخیر تعداد پیوندهای صورت گرفته در یک روز به عدد قابل توجهی رسیده است لطفا دراین خصوص توضیحات مربوطه را ارائه فرمایید؟
 • بله ما موفق به ثبت تعداد چهارده عمل پیوند در یک روز شدیم .این آمار با توجه به شرایط کرونایی و حساسیت های حاکم عدد قابل توجهی است . 14عضو از بیماران مرگ مغزی به 12نفر از گیرندگان عضو از 7 استان های مختلف پیوند گردید. در وضعیتی که فعالیت سایر مراکز استانی به کمترین خود رسیده و حتی به تعطیلی عمل ها منجر گردیده است مرکز ابوعلی سینا نه تنها انجام عمل های پیوند را متوقف نکرده بلکه بیشترین تعداد پیوند را نیز به ثبت رسانید و این نشانه ایثار پزشکان این مرکز است .این موارد باید دیده شود و مسئولین بدانند که گروهی در هر شرایط آماده ایثار و فداکاری برای نجات جان بیماران هستند .

جمعیت بسیار زیادی در لیست پیوند عضو قرار دارند .اگر زیر ساخت ها بیشتر باشد، در کنار عمق بخشی به فرهنگ اهداعضو در جامعه ،بیماران زیادی سلامتی خودرا باز خواهند یافت .

بنابر این با تاکید بر این مهم که باید به مرکز ابوعلی سینا با نگاه ملی نگاه کرد . پیوند را مربوط به شیراز و فارس ندانیم بلکه پیوند مربوط به کل کشور است .

البته این را باید متذکر شد که بیمارستان ابو علی سینا دارای یکی از بهترین تیم های هماهنگی عضو است که با زبده ترین نیرو های با تجربه و کار بلد بار سنگین وسخت هماهنگی انتقال عضو از سراسر کشور را بر عهده دارند.

 

به عنوان بخش اخر چه صحبتی با خانوادهای مرگ مغزی دارید ؟

 • در ابتدا باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم که ذهنیتی اشتباه در خصوص مرگ مغزی و کما وجود دارد . این دو کاملا باهم متفاوت هستند وقتی با تشخیص پزشک صحبت از مرگ مغزی می شود امیدی به بازگشت نیست ولی یک نفر در وضعیت کما می تواند مدت ها زنده مانده وگاهی برگردد.بنابراین بعضی از خانوادهایی که در این شرایط قرار میگیرند علارغم تشخیص پزشک ذهنیت کما را برای بیمار خودمتصور هستند و این امید شرایط را برای تصمیم این عزیزان سخت تر میکند. در این عالم هیچ چیز جز خیر برای انسان باقی نمی ماند و چه عمل خیری بالاتر از نجات جان انسان ها و خداوند متعال نیز در قران بر این موضوع تاکید دارد که نجات جان یک فرد برابر با نجات تمام انسانهاست.قطعا عملشان معامله ای با خداست و موجب مرضی حق تعالی و همچنین آرامش خود می گردد.

 

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه تان را ارسال کنید :
می توانید از تگ های html زیر نیز استفاده کنید :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
No comments yet