مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

جراحی لاپاراسکوپی مزایای زیادی نسبت به جراحی باز دارد. دوره بستری بعد از لاپاراسکوپی کوتاه تر از روش سنتی است. به طور میانگین مدت بستری بعد از لاپاراسکوپی 1 تا 2 روز و مدت بستری بعد از جراحی باز 5 تا 7 روز است. به علاوه از آنجایی که در جراحی لاپاراسکوپی برش ها کوچک هستند، احتمال عفونت زخم ها کم است. بیماران اغلب درد کمتری را در جراحی لاپاراسکوپی گزارش می کنند.

لاپاراسکوپی کی به کار می آید؟

امروزه از روش لاپاراسکوپی در حوزه لگن و شکم استفاده می شود. درآوردن فیبروم های رحمی، کیست های تخمدان و بستن لوله های رحمی، مشکلات نازایی زنان و تشخیص و درمان آندومتریوز از جمله مواردی است که می توان در مورد آن ها از روش لاپاراسکوپی استفاده کرد.

جراحی لاپاراسکوپی چه مشکلاتی را به بار می آورد؟

شایع ترین مشکل هر نوع جراحی خونریزی و عفونت است. عوارض دیگر که احتمال رخداد آن ها در این مورد کم است شامل آسیب اعضای شکم، روده، مثانه و رگ های خونی می باشد. همچنین در طول جراحی لاپاراسکوپی این احتمال وجود دارد که جراحی تبدیل به جراحی باز شود. این اتفاق بیشتر برای افرادی رخ می دهد که قبلا جراحی باز داشته اند و زخم های زیادی دارند. اما در صورتی که پزشک ماهر باشد، احتمال تبدیل لاپاراسکوپی به جراحی باز کم است.

آیا درد لاپاراسکوپی مانند درد جراحی باز است؟

جراحی لاپاراسکوپی بی درد نیست اما کم درد است. در جراحی های باز قدیمی، اغلب شکافی به طول 6 تا 8 اینچ روی شکم ایجاد می شود. اما در طول جراحی لاپاراسکوپی، 4 تا 6 شکاف ربع اینچی ایجاد می شود. اجزای مورد نیاز در طول جراحی از این شکاف ها وارد شکم می شوند.

آیا عمل لاپاراسکوپی برای بیماری که قبلاً عمل جراحی باز داشته است مناسب می باشد؟

بیشتر بیماران شانس جراحی لاپاراسکوپی موفق را دارند. با این وجود بسیاری از جراحان بر روی شخصی که قبلا جراحی باز داشته است جراحی لاپاراسکوپی انجام نمی دهند. چون بعد از انجام عمل جراحی باز احتمال چسبندگی احشای داخلی وجود دارد.