سپهر سپاسی متولد سال 1359 در شیراز است. وی از 8 ماهگی به مشکل نارسایی کلیه مبتلا بود. در کودکی دو بار در ایران تحت عمل جراحی قرار گرفت و پزشکان متوجه شدند که وی به صورت مادرزادی تک کلیه به دنیا آمده است.

با سختی های فراوان و پس از اخذ ویزا، به لندن رفت و در آن شهر دو عمل جراحی دیگر نیز انجام داد. پزشکان به خانواده وی گفتند که به دلیل انجام چند عمل جراحی که در یک تا دو سالگی داشتهاست کلیه اش تا سن بلوغ بیشتر کار نخواهد کرد.

از کودکی به خاطر علاقه ای که به ورزش شنا داشت این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال کرد. حدود سال 1372 در مسابقات استانی زیادی شرکت کرد و مقام آورد. این روند تا سال 1375 ادامه داشت تا اینکه ناراحتی کلیه او دوباره شروع شد و به جایی رسید که آخر سال 75 تک کلیه سپهر از کار افتاد و دیالیزی شد.او باید پیوند کلیه انجام می داد تا بتواند به زندگی عادی برگردد. بعد از چند ماه انتظار برای انجام عمل پیوند، در نهایت با پیشنهاد و رضایت خواهرش، در سال 1376 و زمانی که وی فقط 16 سال سن داشت، توسط تیم پیوند اعضای شیراز با سرپرستی دکتر ملک حسینی تحت عمل جراحی پیوند عضو قرار گرفت.

بعد از پیوند کلیه و بهبودی کامل، از طرف انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان فارس در مسابقات مربوط به ورزشكاران خاص و پيوند اعضاشرکت کردو مقامهای ورزشی بسیاری را کسب نمود.

بعد از مدتی در رشته تربیت بدنی تحصیلات تکمیلی خود را ادامه داد و در سال 1390 ازدواج کرد و دارای یک فرزند دختر می باشد.

سپهر سپاسی در حال حاضر در اداره کل تربیت بدنی استان فارس مشغول فعالیت است.

دستاوردهای ورزشی:

  • دارنده 3 مدال طلا در مسابقات خاورمیانه رشته شنا، کویت، 2000
  • دارنده 5 مدال طلای بازیهای آسیایی رشته شنا، تایلند، 2002
  • دارنده 3 مدال طلا در مسابقات خاورمیانه رشته شنا، کویت، 2008
  • دارنده 2 مدال طلا و 1 مدال نقره مسابقات خاورمیانه، تونس، 2010
  • دارنده 4 مدال طلا و 1 برنز در مسابقات جهانی شنا، سوئد، 2011
  • رکوردشکنی در ماده 100 متر کرال سینه، سوئد، 2011