ارسال شده در تاریخ : 16 , مهر , 1399    اشتراک گذاری مطلب :

دکترمحمدهادی ایمانیه قائم مقام مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی ابوعلی سینا ضمن  بیان توضیحاتی در خصوص تاثیرات  ویروس کرونا بر کبد،  تغییر سبک زندگی  و روی آوردن به ورزش را ازمهمترین عوامل درمان کبد چرب دانستند

  • آقای دکتر لطفا بفرمایید که آیا ویروس کرونا می تواند برعملکرد کبد تاثیرگذار باشد؟ در این صورت علائم آن چیست ؟ مکانیسم اثر این ویروس بر عملکرد کبد چگونه است ؟

بله ، تقریبا می تواند همه ارگان های بدن از جمله کبد و دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد، از افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی گرفته تا زردی و خارش ناشی از حالتی به نام کلستاز که در واقع اختلال در ترشح صفرا است و در موارد نادری حتی باعث نارسایی حاد کبدی می شود که با اختلال در هشیاری و تجمع مایع در شکم و اختلال انعقادی خودش را نشان می دهد.

از عوارض دیگر کرونا افزایش انعقاد و ایجاد لخته در عروق کبدی است که می تواند اختلال عملکرد کبد را ایجاد کند.مکانیسم اثر ویروس دقیقا مشخص نیست ولی به نظر می رسد هم به صورت مستقیم و هم از طریق التهاب، کبد را تحت تاثیر قرار می دهد.

  • آیا داشتن بیماری زمینه ای کبدی می تواند فرد را مستعد ابتلا به کرونا کند و بالعکس ؟

حتما بیماری زمینه ای در کبد و سایر قسمت ها به خصوص دیابت ،بیماری های قلبی – عروقی ، بالا بودن فشار خون، اعتیاد و کبد چرب ، زمینه را برای تشدید عوارض ناشی از کرونا فراهم می کند.

  • کدام گروه از بیماران کبدی در برابر کرونا آسیب پذیرتر هستند و این افراد چه مراقبت هایی باید در نظر داشته باشند ؟

بیمارانی که به هر دلیل مشکلات مزمن کبد مثل هپاتیت  B  یا هپاتیت C مزمن  ویا کبد چرب ناشی از چاقی یا کبد چرب ناشی از مصرف الکل دارند ویا افرادی که هپاتیت خود ایمنی و سیروز دارند ،انواع شدید تری از کرونا را دچار می شوند.

  • آیا تاثیر داروهای ضد التهابی که در درمان بیماران کرونایی نیز به کار می رود را تایید می نمایید ؟

 (مثلا داروی رمدسیویر )

دارویی که بیشتر مورد توجه قرارگرفته است رمدسیویر است که البته مکانیسم اثر آن جلوگیری از تکثیر ویروس است و نه اثرات ضد التهابی .در بعضی تحقیقات مهمترین اثر منفی آن در بدن توقف حاد تنفسی واستفراغ بوده است که البته در این تحقیق در 7 درصد موارد افزایش آنزیم های کبدی نیز گزارش شده است.

  • غیر از کرونا آیا سایر ویروس های خانواده آنفلوآنزا بر عملکرد کبد و سایر اندام های گوارشی تاثیرگذار هستند یا خیر ،لطفا در این خصوص توضیح دهید ؟

آنفلوآنزا که توسط ویروس آن (انواع A وB  و C دارد ) ایجاد می شود از زمان ورود ویروس تا شروع علائم ،متوسط دوروز طول می کشد و معمولا خود را با تب بالا ، سردرد ، گلودرد ،بدن درد، سرفه خشک ،گرفتگی یا آبریزش بینی و اسهال و استفراغ نشان می دهد.

در کودکان یکی از مشکلات ناشی ازاین بیماری می تواند سندروم رای یا انسفالوپاتی کبدی باشد که همراه با درگیری کبد،باعث اختلال در هشیاری می شود.بسیاری از این بیماران به دلیل داشتن تب از آسپیرین استفاده می کنند لذا همواره تاکید بر عدم استفاده از آسپیرین در کودکان مبتلا به آنفلوآنزا و آبله مرغان است.

  • لطفا در خصوص وضعیت شیوع بیماری های کبدی در کشور و عوامل زمینه ساز این بیماری ها بفرمایید و اینکه درصد موفقیت پیوند کبد در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها چگونه است ؟

شایع ترین بیماری کبدی در ایران کبد چرب و خطرناک ترین آن را شاید بتوان هپاتیت ذکر کرد.مهمترین دلیل افزایش بروز و شیوع کبد چرب را می توان به سبک زندگی غیرمناسب و زندگی های کم تحرک مرتبط دانست.استفاده از فست فودها و غذاهای چرب و پرقند و مصرف دخانیات که باعث چاقی و دیابت و پرفشاری خون و سکته های قلبی و مغذی می شود،همزمان می توانند کبد چرب را نیز ایجاد کنند.در صورت عدم تغییر در روش زندگی که مهمترین راه برای درمان کبد چرب است ممکن است کبد چرب به طرف سفتی کبد و سیروز و نارسایی و سرطان کبد پیش رود.

هپاتیت های B و C نیز بیماری های ویروسی واگیرداری هستند که عمدتا از طریق روابط جنسی و یا استفاده از سرنگ مشترک در بین معتادین و افرادی که به ضوابط اخلاقی اهمیت کمتری می دهند،دیده می شود.

پیوند کبد در ایران و به ویژه شیراز، خوشبختانه با درصد موفقیت بالایی انجام می شود ودر تحقیقات صورت گرفته شانس موفقیت آن با شانس موفقیت پیوند کبد در آمریکا و اروپا بسیار نزدیک است و با معیار 5 سال زنده ماندن پس از انجام پیوند،آمارهای ایران در حدود 85 درصد موفقیت را نشان می دهد.

  • مهمترین راه های پیشگیری از بروز و شیوع بیماری های کبدی در ایران چیست ؟

مهمترین آن تغییر سبک زندگی است ازجمله کاهش ساعت های بی تحرکی یا کم تحرکی ،رعایت زمان استفاده بازی های کامپیوتری ،موبایل و فضای مجازی در کودکان و نوجوانان و حتی جوانان ،انجام فعالیت های ورزشی حتی به صورت پیاده روی و دویدن ،برگشت به غذاهای سنتی ایرانی که بسیار سالم تر از غذاهای موسوم به فست فودها هستند، کاهش استفاده از چربی های اشباح شده و قند های تصفیه شده ،افزایش مصرف سبزیجات ، حبوبات ،غلات و میوه ها به جای مصرف زیاد مواد گوشتی و نوشابه ،عدم مصرف دخانیات ،پایبندی به مسایل خانوادگی و مدیریت رفتار جوانان توسط خانواده همراه با ابراز محبت که آنهارا از رفتارهای پرخطر و به ویژه اعتیاد و ارتباط های غیر اخلاقی دورنماید ،همگی در کاهش بیماری های کبدی و عوارض ناشی از آن تاثیرگذار هستند.

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه تان را ارسال کنید :
می توانید از تگ های html زیر نیز استفاده کنید :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
No comments yet