آزمایشات بعد از پیوند کبد (دانلود و مشاهده)

رد پیوند عضو بعد از پیوند کبد (دانلود و مشاهده)

عمل جراحی پیوند کبد (دانلود و مشاهده)

اولین پیوند موفق کبد در ایران در اردیبهشت ماه سال 1372توسط پرفسور سیدعلی ملک حسینی در مرکز پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی شیراز که آن زمان در بیمارستان نمازی شیراز قرار داشت انجام گرفت.

 پیوند کبد:

پیوند کبد تنها گزینه برای افرادی است که مبتلا به نارسایی غیرقابل بازگشت کبدی هستند. اولین پیوند موفق کبد در ایران در اردیبهشتماه سال 1372توسط پرفسور سیدعلی ملک حسینی در مرکز پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی شیراز که آن زمان در بیمارستان نمازی شیراز قرار داشت انجام گرفت.

هم اکنون مرکز پیوند اعضاء شیراز با انجام سالیانه بیش از 600 پیوند کبد در دنیا به عنوان فعالترین مرکز پیوند کبد در دنیا شناخته می شود. در این عمل جراحی معمولاً تمام یا بخشی از کبد فرد دهنده به جای کبد بیمار قرار می گیرد و کبد بیمار از بدن وی خارج می شود.

انواع پیوند کبد:

پیوند کامل کبد و پیوند بصورت Split که یک کبد از دهنده مرگ مغزی به دو بیمار نیازمند اهدا میشود و Partial  که در این پیوند که از دهنده زنده صورت می گیرد بخشی از کبد دهنده که باید از بستگان درجه یک بیمار باشد به فرد بیمار اهدا می شود.

کبد (جگر)

کبد عضو قهوه‌ای مایل به قرمز با چهار لب نابرابر از نظر شکل و اندازه است. جگر بزرگترین اندام داخلیو بزرگترین غده در بدن انسان است که در فعالیت‌های سوخت‌وساز بدن مانند گوارش نقش دارد. محل این اندام در یک چهارم بالایی حفره شکمی،زیر دیافراگم قرار دارد.

تقریباً تمام خون دستگاه گوارش که سرشار از مواد غذایی می باشد از کبد عبور می کند. مواد غذایی جذب شده در کبد تبدیل به موادی می شود که برای ادامه زندگی لازم است.

کبد وظایف مهمی را اعم از ذخیره سازی و ساخت قندها، پروتئین ها (مانند آلبومین) و چربی ها، ذخیره سازی ویتامین آد و آهن، ذخیره سازی ویتامین کا، ساخت صفرا (صفرا در بازجذب چربی از روده نقش مهمی را بر عهده دارد)، از بین بردن سموم و مواد شیمیایی مضر، دفع داروها از بدن به عهده دارد.

عمومی‌ترین بیماری‌های کبدی شامل عفونت‌هایی از جمله هپاتیت‌های آ، ب، سی، دی، ای، آسیب‌های ناشی از نوشیدنی‌های الکلی، کبد چرب، سیروز، سرطان و آسیب‌های دارویی می باشد.

کبد تنها اندام داخلی بدن انسان است که توانایی باززایی طبیعی بافت‌های از دست رفته را دارد؛ کمتر از ۲۵٪کبد می‌تواند به‌تمام کبد احیا شود.کبد طی یک تا دو هفته بعد از از دست دادن، بیش از ۵۰٪ حجم خود به اندازه طبیعی باز خواهد گشت.