مرکز ابو علی سینا یک مرکز خیریه، آموزشی، پژوهشی و درمانی کامل است كه با همت شخص دکتر سید علی ملک حسینی و سایر اساتید و جمعی از خیرین نیک اندیش بنا شده است. این مرکز علاوه بر تمرکز فعالیت در حوزه پیوند اعضا با تجهیز بخش های بالینی به عنوان یکی از بزرگترین، مجهزترین و به روزترین بیمارستانهای کشور و خاورمیانه بوده و آماده ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی به کلیه بیماران در اکثر زمینه های پزشکی می باشد.

این فعالیت‌های گسترده و فوق تخصصی مرکز پیوند اعضاء شیراز که ابتدا از بیمارستان نمازی شیراز آغاز شد، ضرورت ساخت و راه‌اندازی یک مرکز مشخص که تنها وظیفه پیوند اعضا را عهده‌دار باشد را ایجاد کرد و بر این مبنا طرح و برنامه احداث و بنیاد مرکز تخصصی و فوق‌تخصصی پیوند اعضاء، در دستور کار گروهی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار گرفت.

با همت اساتید و جمعی از خیرین نیک اندیش مرکز آموزشی، پژوهشی، درمانی 700 تختخوابی ابوعلی سینا در شهر صدرا احداث و از مرداد 1396 آغاز بکار نمود و هم اکنون این فعالیت ها به طور مستمر و موفق در بیمارستان که به عنوان یکی از بیمارستان های بزرگ و مجهز و پیشرفته می باشد درحال انجام است.

این مرکز در جنوب کشور و در شهر جدید صدرا واقع در 20 کیلومتری غرب شهر شیراز بنا شده است و در حال حاضر به عنوان بزرگترین مرکز پیوند اعضا در کشور ایران و منطقه خاورمیانه شناخته می شود.

شهر شیراز یکی از قطبهای اصلی پزشکی در ایران و حتی منطقه  خاورمیانه محسوب میشود. در سالهای اخیر به واسطه حضور پزشکان حاذق و وجود مراکز تخصصی و فوق تخصصی، در بخشهای مختلف نظیر پیوند اعضا، فعالیتهای درمانی مؤثری در این مرکز انجام می شود. لازم به ذکر است که اولین پیوند موفق کلیه  درایران توسط دکتر سید محمد سنادی زاده، اولین پیوند موفق کبد در  ایران توسط دکتر سید علی ملک حسینی و اولین پیوند موفق پانکراس توسط دکتر سامان نیک اقبالیان در شهر شیراز انجام شد.

بخش پیوند اعضاء شیراز، اکنون بزرگترین و مجهزترین مرکز پیوند اعضا در ایران و خاورمیانه و یکی از مهم ترین مراکز پیوند در دنیا به ‌شمار می‌رود سالانه تعداد قابل‌توجهی از پیوندهای نادر در شیراز انجام می‌گردد.

انجام انواع پیوند‌های کبد، کلیه، پانکراس، قلب، روده و… با محوریت پیوند از Cadaverپیوند از مرگ مغزی و Living Related دهنده زنده از بستگان درجه یک) در این مرکز توسط تیم مجرب، حاذق و متخصص این مجموعه را به یکی از ارکان افتخار پزشکی ایران زمین مبدل نموده است

 • داده های آماری نشان دهنده تعداد بالای عمل های پیوند موفق در این مرکز موجب شده است تا این مرکز به عنوان فعالترین مرکز پیوند کبد در دنیا شناخته شود.
 • تاکنون ( دی ماه 1398) بیش از  ده هزار عمل جراحی پیوند عضو در این مرکز صورت گرفت. ایندستاوردها نتیجه همکاری تیمی برجسته ترین جراحان، متخصصین بیهوشی، کارشناسان و هماهنگ کنندگان پیوند اعضاء و پرستاران شاغل در این بیمارستان می باشد.
 •  حدود5400 پیوند کبد ) حدود 90درصد پیوند از مرگ مغزی و 10 درصد پیوند از دهنده زنده (بستگان درجه یک) ، حدود 5000 مورد پیوند کلیه، 100 مورد پیوند پانکراس270 پیوند توأم کلیه و پانکراس و بیش از 50 پیوند مولتی ویسرال )چند احشایی شامل کبد، روده و معده و…( در این مرکز تاکنون انجام شده است.
 • بیشاز 100 فلوشیپ جراحی و بیهوشی، گروههای پرستاری، آی سی یو من ها و گروههای هماهنگ کننده پیوند و فراهم آوری اعضا از داخل  ایران وکشورهای خارجی همچون سودان، پاکستان، افغانستان، عراق، آذربایجان، تاجیکستان، لبنان، سوریه و… در این مرکز مورد پذیرش و آموزش قرار گرفته اند.
 • این مرکز توانسته است با آموزشو تربیت فلوشیپ های پیوند اعضا از شهرهای مختلف ایران و همچنین کشورهای خارجی مراکز فعال پیوند عضو در بیمارستان طالقانی تهران، بیمارستان منتصریه مشهد، بیمارستان گلستان اهواز،بیمارستان امام رضای تبریز، بیمارستان الزهرا اصفهان، بیمارستان شهید افضلی پور کرمان، مرکز پیوند رشت، توسعه مرکز پیوند بیمارستان امام خمینی تهران را راه اندازی نماید.
 • همکاری در راه اندازیمراکز پیوند کبد در کشورهای پاکستان، تاجیکستان و لبنان و سودان و همچنین آموزش جراحان و کادر درمانی این مراکز که تاکنون دستاورد آن بیش از30 مورد پیوند کبد در پاکستان و بیش از 10 مورد پیوند در تاجیکستان می باشد که همه با نظارت و همکاری تیم مرکز پیوند شیراز انجام نموده است.
 • درکنار این دستاوردهای مهم و خارق العاده اولین دانشگاه بین المللی علوم پزشکی کشور در این مرکز با همکاری اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در حال ساخت و راه اندازی است.
 • بزرگترین بیمارستان سرطان جنوب کشور به عنوان فاز چهارم پروژه عظیم ابوعلی سینا در حال ساخت و بهره برداری می شود.
 • مرکز همودیالیز این مجموعه در حال فعالیت و ارائه خدمات به بیماران دیالیزی به صورت روزانه می باشد.
 • واحد تصویربرداری بیمارستان مجهز به به روزترین دستگاهها و به روشهای نوین آماده مرتفع کردن نیازهای پزشکی بیماران می باشد.
 • این مرکز دارای کلینیک های تشخیصی و درمانی در حیطه های مختلف پزشکی نیز می باشد که به همه اقشار جامعه با تعرفه نیمه دولتی خدمات ارائه می کند.