دلیل حس کردن مزه شوری در دهان چیست؟

نویسنده مقاله:سید محمد ملک حسینی

دلایل زیادی برای حس کردن مزه شوری در دهان وجود دارد که برخی از آن ها بی ضرر هستند ولی برخی دیگر نیازمند دخالت پزشک می باشند

دلایل زیر را برای این ویژگی برشمرده اند 

ترشح پشت بینی:

یکی از شرایط شایع ترشح پشت بینی می باشد که ممکن است شامل عفونت های سینوسی و آلرژی ها باشد


سرماخوردگی:

اگر مخاط اضافی به گلو منتهی گردد و این مخاط از مسیرهای پشت بینی جریان یابد .ممکن است ما طعم بزاقی شورتر از حد معمول را تجربه نماییم

برخی از داروهای بدون نسخه ضمن برطرف کردن طعم شور دهان به پاک سازی ترشح بینی کمک می نمایند
 

کم آب بودن بدن:

اگر بزاق حاوی مواد معدنی شور باشد میتواند منجر به احساس طعم شور در دهان گردد. کم آبی بدن می تواند تعادل بین آب و نمک را در بدن از بین برده و بزاق را سرشار از مواد معدنی شور نماید

کم آبی بدن ممکن است موارد زیر را در پی داشته باشد
خستگی
سردرگمی
سرگیجه یا سبکی سر
ادرار به رنگ زرد تیره یا نارنجی
کاهش دفع ادرار
تشنگی شدید
مواردی مانند اسهال یا مصرف بیش از حد الکل می‌توانند موجب کم آبی بدن شوند. افرادی که بدون نوشیدن آب کافی ورزش می‌کنند نیز ممکن است با کم آبی بدن مواجه شوند.

خشکی دهان

 

خشکی دهان یکی از علائم کم آبی بدن است، اما می‌تواند وضعیتی جداگانه نیز باشد. افراد مبتلا به خشکی دهان ممکن است این‌گونه احساس کنند که توپ‌های پنبه‌ای در دهان آن‌ها قرار دارد و همچنین امکان تجربه بزاق چسبنده یا خشک وجود دارد. در این شرایط طعم بزاق می‌تواند عجیب باشد که اغلب شور یا تلخ است.
برخی داروها می‌توانند موجب خشکی دهان شوند. همچنین، این شرایط می‌تواند به واسطه استفاده از تنباکو یا یک بیماری زمینه‌ای شکل بگیرد. با این وجود، گرفتگی بینی اغلب برای خشک شدن دهان کفایت می‌کند زیرا فرد مجبور است به جای بینی از طریق دهان تنفس کند.

عدم تعادل هورمونی مانند آن‌هایی که در زمان یائسگی یا بارداری تجربه می‌شوند، می‌تواند موجب ایجاد تغییر در جوانه‌های چشایی شده و ایجاد طعم‌هایی عجیب در دهان را به همراه داشته باشد

بیماری رفلاکس معده
بیماری رفلاکس معده ممکن است در پس احساس طعم شوری در دهان قرار داشته باشد. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که اسفنکتر مری ضعیف شده و به صفرا یا اسید معده اجازه ورود به مری را می‌دهد. این شرایط به احساس سوزش در سینه، به همراه علائم دیگر منجر می‌شود.
همچنین، بیماری رفلاکس معده موجب شکل‌گیری طعمی عجیب در دهان می‌شود که اغلب شور، تلخ یا ترش توصیف می‌شود.

خون در دهان
زمانی که شوری همانند زنگ‌زدگی یا طعم فلز به نظر می‌رسد، این شرایط می‌تواند نشانه‌ای از وجود خون در دهان باشد. خوردن غذاهای تیز مانند چیپس یا آب‌نبات می‌تواند موجب خونریزی در دهان شود. همچنین، احتمال آسیب رساندن به لثه و خونریزی هنگام استفاده از نخ دندان یا مسواک زدن دندان‌ها نیز وجود دارد.
طعم شوری پس از مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان می‌تواند یک نشانه اولیه از جینجیویت یا التهاب لثه باشد. این شرایط توسط دندان‌پزشک قابل تشخیص و درمان است.

عفونت‌ها
در صورت عدم درمان جینجیویت، این شرایط ممکن است به یک عفونت دهانی مانند پریودنتیت منجر شود. در صورت عدم درمان پریودنتیت، این شرایط می‌تواند اثرات پایدار بر دندان‌ها و استخوان‌ها به همراه داشته باشد.
پریودنتیت ممکن است عامل طعم شور یا آهن مانند در دهان باشد و همچنین می‌تواند به موارد زیر منجر شود:
از دست دادن دندان
تجمع چرک زیر دندان
شکل‌گیری زخم در لثه
لثه‌های دردناک و زخمی
بوی بد دهان
عفونت‌های دیگر مانند برفک دهانی نیز ممکن است به ایجاد طعمی شور در دهان منجر شوند. این عفونت مخمری موجب پدیدار شدن لکه‌های سفید در دهان و یک احساس سوزش یا حساسیت غیرمعمول در آن می‌شود. افراد مبتلا به این شرایط ممکن است در چشایی دچار مشکل شده یا طعمی تلخ، فلزی یا شور را در دهان خود احساس کنند.
عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی نیز می‌تواند موجب شکل‌گیری طعمی عجیب در دهان شود. اگر علائم مدیریت نشوند، این شرایط می‌تواند موجب سرفه‌های خونی و در نتیجه طعمی شور یا فلزی در دهان شود.

کمبودهای تغذیه‌ای
طعم شور در دهان می‌تواند به واسطه کمبود برخی مواد مغذی در بدن شکل بگیرد. اگر پزشک به این شرایط مشکوک شود، آزمایش خون برای تشخیص دقیق را تجویز می‌کند. درمان به طور معمول شامل مصرف مکمل‌ها می‌شود.

شرایط پزشکی
برخی شرایط که بر مغز و اعصاب اثرگذار هستند می‌توانند زبان را نیز تحت تأثیر قرار داده و به احساس طعمی شور در دهان منجر شوند. از جمله این شرایط می‌توان به بیماری ام‌اس، فلج بل یا حتی یک تومور مغزی اشاره کرد. فردی که دچار آسیب‌دیدگی سر یا گردن شده است نیز امکان دارد علائم آسیب عصبی را تجربه کند.
سندرم شوگرن، یک اختلال خودایمنی، نیز می‌تواند موجب خشکی چشم‌ها و دهان شود. این شرایط ممکن است در پس احساس طولانی مدت طعمی شور در دهان و همچنین درد مفصلی، خستگی، و نقص در عملکرد اندامی قرار داشته باشد.

عدم تعادل هورمونی
عدم تعادل هورمونی مانند آن‌هایی که در زمان یائسگی یا بارداری تجربه می‌شوند، می‌تواند موجب ایجاد تغییر در جوانه‌های چشایی شده و ایجاد طعم‌هایی عجیب در دهان را به همراه داشته باشد.

عوارض جانبی دارو
برخی داروها می‌توانند موجب خشکی دهان شوند که به شکل‌گیری طعمی عجیب در دهان منجر می‌شود. برخی روش‌های درمان سرطان می‌توانند جوانه‌های چشایی را تحت تأثیر قرار داده و به ایجاد طعمی عجیب در دهان منجر شوند. افرادی که این درمان‌ها را پشت سر می‌گذارند ممکن است خشکی دهان را نیز تجربه کنند که یکی دیگر از دلایل شایع احساس طعمی شور در دهان برای بلندمدت است.

درمان درست برای احساس شوری در دهان به دلیل این شرایط بستگی دارد. برای افراد بسیاری نوشیدن چند لیوان آب اضافی در روز برای بهبود شرایط کفایت می‌کند. افراد دیگر ممکن است نیازمند مراجعه به پزشک یا دندان‌پزشک برای تشخیص دقیق باشند.

توجه داشته باشید که چنانچه نسبت به درمان بی توجهی نشان دهید علائم رفته رفته تشدید خواهند شد. اگر در چشایی فردی بدون دلیلی مشخص تغییراتی ایجاد گردد در زمان کوتاهی باید خود را به پزشک برساند

 

خب دوستان امیدواریم از مقاله نهایت استفاده را برده باشید. این مقاله برای بالا بردن آگاهی شما عزیزان نوشته شده است با این وجود برای شرایط پیچیده تر بهتر است با پزشک خود مشورت نماییدآمار وبسایت ابوعلی سینا، توجه داشته باشید که این آمار توسط یکی از بهترین آمار گیرها محاسبه میگردد

online: تعداد افراد آنلاین را نشان می دهد

pag today: تعداد صفحات نمایش داده شده امروز را نشان می دهد

vis. today: تعداد ای پی های یکتا که از سایت بازدید کرده اند را نشان می دهد

دلیل حس کردن مزه شوری در دهان چیست؟