تشخیص سرطان با کمک تصویر برداری MRI- تشخیص خوش خیم و بد خیم بودن تومور

مترجم: سید محمد ملک حسینی

تشخیص تومور مغزی و سایر تومورها در تصاویر MRI

 تا پیش از این برای تشخیص وضعیت سلول ها و پی بردن به این موضوع که آیا خوش خیم هستند و یا بد خیم از روش های بافت برداری استفاده می شد. البته وجود تومور با روش های کم خطر تصویر برداری مانند سی تی اسکن قابل مشاهده است ولی تشخیص خوش خیم بودن و یا بد خیم بودن این دسته از تومور ها با کمک  روش های تصویر برداری امکان پذیر نیست.

با این حال پژوهشگران دانشگاه جان هاپیکنز که در عرصه ی علوم پزشکی پیشتاز می باشند شیوه ای را ابدا کرده اند که به کمک آن می توان با استفاده از روش تصویر برداری تشدید مغناطیسی MRI سلول های سرطانی را تشخیص داد. البته این روش در مراحل ابتدایی است و باید در کنار سایر روش ها به کار برده شود.

شیوه ی کار پژوهشگران بر مبنای قند درون سلول هاست. قند مورد استفاده در سلول ها را می توان با استفاده از MRI شناسایی نمود. از طرف دیگر پروتوئین های بیرونی سلول های سرطانی کلوگز تولید می کنند . حال اگر این دو مورد را در کنار هم قرار داد میتوان گفت که سلول های سرطانی در کجای بدن می باشند.

چالشی که پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز با آن دست و پنجه نرم می کنند تنوع قند موجود در بدن است. تقریبا 500 تا 1000 گرم از وزن بدن هر انسانی از قند تشکیل شده است. و تشخیص قندی را که سلول های سرطانی تولید نموده اند کمی دشوار می باشد.

دکتر سانگ بر این باور است که اگر یک مولکول داخل بدن را تشخیص دهند کل تومور قابل تشخیص است

کلمات کلیدی: تشخیص تومور با کمک MRI (ام آر ای)- تخیص سرطان با تصویربرداری-تشخیص تومور با پردازش تصویرآمار وبسایت ابوعلی سینا، توجه داشته باشید که این آمار توسط یکی از بهترین آمار گیرها محاسبه میگردد

online: تعداد افراد آنلاین را نشان می دهد

pag today: تعداد صفحات نمایش داده شده امروز را نشان می دهد

vis. today: تعداد ای پی های یکتا که از سایت بازدید کرده اند را نشان می دهد

تشخیص سرطان با کمک تصویر برداری MRI- تشخیص خوش خیم و بد خیم بودن تومور